Przed podróżą

Aktualne porady i przewodniki od naszych specjalistów i innych podróżnych można otrzymać zapisując się w portalu Facebook na naszej stronie oraz dzwoniąc do naszych konsultantów po zakupie usługi w naszym biurze. Poniżej przedstawiamy wybrane porady przydatne przed wyjazdem.

Unia Europejska i paszport

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. obywatele polscy mogą swobodnie podróżować po krajach UE. W ramach przystąpienia Polski do strefy Schengen znikła kontrola polskich obywateli wyjeżdżających do krajów wspólnoty Schengen.

Kontrole mogą odbywać się na trasie przejazdu przez kraje członkowskie. Turyści powinni posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport, dotyczy to również dzieci w każdym wieku.

Do pozostałych krajów i Chorwacji w sezonie letnim obowiązują paszporty ważnie co najmniej pół roku przed datą powrotu.

Podróż samolotem

  • Najpóźniej na dwa dni przed wylotem na wczasy lub wycieczkę zorganizowaną klienci są informowani przez naszego konsultanta o aktualnych godzinach zbiórki i wylotu. Nasz konsultant informuje również o zmianach osoby lecące z tanimi liniami i innymi przewoźnikami nie mając wykupionych pakietów wczasów i wycieczek.
  • Zbiórka na lotnisku odbywa się 2 godziny przed wylotem.
  • W przypadku braku kontaktu, klient sam powinien potwierdzić wylot u przewoźnika lub organizatora wyjazdu.
  • O wadze bagażu klient dowiaduje się przy zakupie oferty lub przy wpłacie drugiej raty na zorganizowany pobyt.
  • Do samolotu zabieramy bagaż główny, który oddajemy przy odprawie i bagaż podręczny, który możemy zabrać na pokład samolotu. Uwaga! Linie lotnicze posiadają różne limity bagażu.

 

Nowe, zaostrzone przepisy dotyczące warunków przewozu bagażu podręcznego wnoszonego pokład samolotu weszły w życie 6 listopada 2006 r. Przepisy te obowiązują na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej (w tym również w polskich portach lotniczych), a także w Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Poszczególne lotniska mogą dodatkowo wprowadzać bardziej surowe środki bezpieczeństwa.

Wnoszenie płynów, jedzenia i leków na pokład samolotu

Pasażer może wnosić na pokład samolotu wyłącznie takie płyny, których pojedyncze opakowanie mieści nie więcej niż 100 mililitrów. Wszystkie wnoszone płyny muszą być zapakowane do przezroczystej zamykanej torby, której pojemność nie przekracza 1 litra. Zasady te dotyczą wszelkich rodzajów płynnych substancji, w tym również kosmetyków, takich jak perfumy, kremy, pasta do zębów czy tusz do rzęs.

Ograniczenia nie obejmują leków i odżywek dla dzieci, pod warunkiem, że są one niezbędne w podróży. Artykuły te muszą oczywiście zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Turyści mogą kupować kosmetyki czy napoje w sklepach wolnocłowych.

Nie należy wyświadczać usług nieznajomym osobom, które proszą o wzięcie od nich do przewozu przesyłek o nieznanej zawartości (kopert, paczek, itp.) W każdym takim przypadku należy natychmiast powiadomić policję lub służby celne.

Przejazd autokarem

Pasażerowie wchodzą do autokaru według wskazań pilota. Pierwsza osoba na liście to pierwsza osoba wsiadająca do autokaru. Turystom wsiadającym na trasie przejazdu pilot rezerwuje miejsca.

Zbiórka pasażerów 30-20 minut przed wyjazdem.

Bagaż nie jest limitowany podczas wycieczek zorganizowanych, ale zwyczajowo jest to jedna walizka na osobę. Luk autokaru nie zmieści więcej walizek niż jest pasażerów, czyli około 50. Jeśli przejazd autokarem trwa wiele godzin, warto wziąć ze sobą koc, małą poduszkę lub zagłówek, a także bardzo wygodną odzież i obuwie.

Podróż własnym transportem

Co najmniej tydzień przed wyjazdem klient otrzymuje, drogą pocztową lub zgłaszając się do biura, dokumenty podróży: voucher (talon, czek podróżny lub dokument kredytowy umożliwiający realizację świadczeń zamówionych przez biuro podróży u zagranicznego kontrahenta. Wymienione na voucherze świadczenia są przez klienta zapłacone i powinny być wydane w ilości i jakości zaznaczonej na voucherze), polisę ubezpieczeniową i mapkę dojazdową.

Klient musi sam opłacić autostrady podczas podróży. Opłaty za korzystanie z dróg i autostrad: w Austrii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i częściowo na Węgrzech i w Bułgarii konieczny jest zakup winiet (nalepka na szybę samochodu, stanowiąca dowód wniesienia opłaty drogowej lub autostradowej); w Chorwacji, Czarnogórze, Francji, Grecji, Hiszpanii i Włoszech płaci się bezpośrednio przy wjeździe i wyjeździe z odcinków autostrady. Więcej informacji udziela PZMOT.

Leczenie i ubezpieczenie

Osoby, opłacające składki na NFZ, podróżujące po krajach Unii Europejskiej, mają prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Mimo, że prawo wspólnotowe stosuje się na obszarze wszystkich krajów należących do Unii, są pewne wyjątki: w Danii przepisów tych nie stosuje się na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych. Podobnie w Wielkiej Brytanii – nie mają one zastosowania na terytorium Wysp Normandzkich oraz Wysp Mann. Unijne prawo honorują Gujana Francuska, Réunion, Gibraltar, Gwadelupa i Martynika oraz Azory i Madera, jak również Szwajcaria i państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia.

Udając się do lekarza poza granicami kraju należy posiadać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia, tj. kartę wydaną przez NFZ.

W Danii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Szwecji zaświadczenie pokazuje się bezpośrednio w placówce medycznej. W Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i Włoszech trzeba przed wizytą u lekarza zarejestrować się w instytucji ubezpieczeniowej, która wyda zaświadczenie o prawie do nieodpłatnej pomocy medycznej.

W każdym z państw UE obowiązują inne zasady i organizacja udzielania świadczeń, których polski turysta jest zobowiązany przestrzegać. Jeżeli jednak w danym kraju obowiązuje współpłacenie (np. w Belgii, Francji, Niemczech czy Szwecji), polski turysta będzie musiał zapłacić odpowiednią kwotę, a po powrocie do kraju ubiegać się o jej zwrot.

UWAGA: Dokument NFZ nie zapewnia uprawnienia do świadczeń, jeśli celem podróży jest uzyskanie świadczeń medycznych za granicą. Osoby ubezpieczone w jednym państwie członkowskim będą też mogły wyjechać na leczenie do innego kraju na podstawie druku E-112. W takim przypadku potrzebna będzie dodatkowo zgoda NFZ.

Radzimy wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową, która jest korzystniejsza, kliknij tutaj.