Leczenie i ubezpieczenie NNW i KL

Aktualne porady i przewodniki od naszych specjalistów i innych podróżnych można otrzymać zapisując się w portalu Facebook na naszej stronie oraz dzwoniąc how to get prescription drugs without a prescription do naszych konsultantów po zakupie usługi w naszym biurze.

Leczenie i ubezpieczenie

Osoby, opłacające składki na NFZ, podróżujące po krajach Unii Europejskiej, mają prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Mimo, że prawo wspólnotowe stosuje się na obszarze wszystkich krajów należących do Unii, są pewne wyjątki: w Danii przepisów tych nie stosuje się na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych. Podobnie w Wielkiej Brytanii – nie mają one zastosowania na terytorium Wysp Normandzkich oraz Wysp Mann. Unijne prawo honorują Gujana Francuska, Réunion, Gibraltar, Gwadelupa i Martynika oraz Azory i Madera, jak również Szwajcaria i państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia.

Udając się do lekarza poza granicami kraju należy posiadać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia, tj. kartę wydaną przez NFZ.

W Danii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Szwecji zaświadczenie pokazuje się bezpośrednio w placówce medycznej. W Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i Włoszech trzeba przed wizytą u lekarza zarejestrować się w instytucji ubezpieczeniowej, która wyda zaświadczenie o prawie do nieodpłatnej pomocy medycznej.

W każdym z państw UE obowiązują inne zasady i organizacja udzielania świadczeń, których polski turysta jest zobowiązany przestrzegać. Jeżeli jednak w danym kraju obowiązuje współpłacenie (np. w Belgii, Francji, Niemczech czy Szwecji), polski turysta będzie musiał zapłacić odpowiednią kwotę, a po powrocie do kraju ubiegać się o jej zwrot.

UWAGA: Dokument NFZ nie zapewnia uprawnienia do świadczeń, jeśli celem podróży jest uzyskanie świadczeń medycznych za granicą. Osoby ubezpieczone w jednym państwie członkowskim będą też mogły wyjechać na leczenie do innego kraju na podstawie druku E-112. W takim przypadku potrzebna będzie dodatkowo zgoda NFZ.

Radzimy wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową, która jest korzystniejsza, kliknij tutaj.